Достапни линкови

Убиени 34 лица во последните 24 часа во источна Украина


Украински војници.

Властите од украинскиот регион Доњецк соопштија дека 34 луѓе загинале во борбите помеѓу проруските сепаратисти и укаринските сили во изминатите 24 часа. Власите во Киев соопштија претходно дека девет војници загинале во борбите за контрола врз Иловајск, град во околината на Доњецк.

Еден советник на минстерот за внатрешни работи на фејсбук објави дека украинските сили контролираат поволвина од градот и дека сепаратистите пружаат силен отпор. Најмалку 2000 лица загинале во бробите во последните четири месеци.

XS
SM
MD
LG