Достапни линкови

ОН бараат помош за раселените лица во Ирак


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун ја повика меѓународната заедница да им помогне на цивилите од Ирак кои ги напуштија своите домови поради офанзивата на милитантите од Исламската држава во северниот дел на земјата и кои побараа засолниште во планинските предели.

Според него, маките на јазидите и другите раселени лица на планината Сињар се ужасни. Во меѓувреме Ирачките медиуми јавија дека Сињар се урнал хеликоптер кој пренесувал хуманитарна помош во планината.

XS
SM
MD
LG