Достапни линкови

Пакистански свештеник со закани за соборување на власта


Пакистанскиот свештеник Тахир ул Кадри

Пакистанскиот свештеник Тахир ул Кадри се закани со соборување на владата на премиерот Наваз Шариф, откако властите наводно притвориле стотици негови приврзаници. Според него, повеќе од 500 негови приврзаници биле уапсени од полицијата поради кампањата за заплашување. Кадри порача ако владата продолжи со апсењата и доколку и тој биде уапсен нема да остане друга опција освен повик за револуција. Тој исто така повика на протести на 10 август во градот Лахоре.

XS
SM
MD
LG