Достапни линкови

Времето претпладне сончево, попладне нестабилно


Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Нестабилноста ќе биде повеќе изразена во попладневните часови. На места ќе има изолирана појава на невреме проследена со град и со силен ветер и со силнo изразени електрични празнења.

Во вечерните часови ќе има извесно стабилизирање на времето, односно преодно стабилизирање на времето и облачноста ќе се намалува. Преку денот ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, кој на места повремено ќе се засилува.

Утринската температура се движи од 15 до 22, а дневната ќе биде од 25 до 32 степена.

Во Скопје времето попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Утринската температура се спушти до 20, а дневната ќе се искачи до 30 степени.

Во охридско-преспанскиот регион во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и со грмежи. Утринската температура се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 27 степени.

Во дојранскиот регион ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи. Утринската температура се спушти до 22, а дневната ќе се искачи до 32 степена.

УВ-индексот ќе има вредност 6.

До крајот на неделава ќе преовладува сончево и претежно посвежо време со повремени врнежи од дожд особено во попладневните часови кои ќе бидат проследени со ретки грмежи. Од четврток температурата ќе биде во постојан пораст.

XS
SM
MD
LG