Достапни линкови

Сепаратистите во Украина не сакаат да преговараат


Контакт групата за украинската криза денеска изрази жалење поради тоа што проруските сепаратисти немаат волја да воспостават дијалог. Контакт групата е составена од претставници на Украина, Русија и ОБСЕ. За денеска беше најавена нивна видео конференција со претставници на сепаратистите, но таа не се одржала. Тоа, како што е оценето, покажува дека сепаратистите не сакале преговори за прекин на огнот.

XS
SM
MD
LG