Достапни линкови

Експерти ќе ги решаваат руските грижи за договорот за стабилизација на Украина


Европската унија, Русија и Украина се согласија да формираат механизам за консултации за решавање на руската загриженост околу договорот за стабилизација и асоцијација што Украина го потпиша со ЕУ минатиот месец. Преку овој механизам за консултации, Русите ќе направат листа на прецизни грижи или потенцијалните ризици кои би можеле да влијаат на нејзината економија како резултат на договорот на ЕУ со Украина од 20 јули. Експерти од трите страни ќе се обидат во текот на летото да најдат решенија за проблемите презентирани од страна на Москва што се поврзани со техничките прописи, стандарди и обичаи. Експертите треба да го претстават конечниот извештај најдоцна до 1 септември. Комесарот за трговија на ЕУ Карел де Гихт, украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин и рускиот министер за економски развој Алексеј Улукајев треба да се состанат во Брисел на 12 септември и да разговараат за останатите проблеми.

XS
SM
MD
LG