Достапни линкови

Ирачките Курди ги бојкотираат владините седници


Ирачкиот премиер нури ал Малики

Ирачките курдски политичари соопштија дека нема да учествуваат на седниците на Владата во знак на протест на изјавата на премиерот Нури ал Малики, кој обвини дека автономниот курдски регион е база за милитантите. Вицепремиерот Роз Нури Шавез, кој има највисока функција од Курдите во Владата, изјави дека коментарите на Малики се со цел да се скрие големото фијаско за нарушената безбедност во земјата.

XS
SM
MD
LG