Достапни линкови

Започна средбата на Груевски и Заев


Премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев.

Во Клубот на пратениците во Скопје започна средбата меѓу претседателот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски и лидерот на СДСМ Зоран Заев. Средбата е со цел да се надмине политичката криза, откако опозициските пратеници поднесоа оставки на функциите и не учествуваат во работата на Собранието по предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април годинава. СДСМ најави дека ќе бара техничка влада, но тоа за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо.

XS
SM
MD
LG