Достапни линкови

Експлозија пред просториите на Курдската партија во Ирак


Во нападот на бомбаш самоубиец во просториите на политичката партија на Курдите денеска северно од Багдад загинаа најмалку 18 луѓе, а повредени се околу педесетина.
По првата експлозија и автомобил бомба експлодирал во близина на канцелариите на партијата, а безбедносните сили веднаш дошле на местото на настанот.
Околу 800 Ирачани загинаа минатиот месец најголем дел од нив како жртви на секташки насилства.
XS
SM
MD
LG