Достапни линкови

Стотина загинати во поплавите во Авганистан


Локалните власти во Авганистан соопштија дека повеќе од сто луѓе се загинати, а стотици се раселени како резултат на големите поплави во западната провинција Багхлан.
Поплавите што вчера за зафатија областа и донесоа сериозна штета и присилија стотици фамилии да ги напуштат своите домови.
По годините суша во Авганистан, земјата стана особено чувствителна на поплавите предизвикани од ненадејните силни врнежи.
Во април и мај повеќе од сто луѓе загина во поплавите во северозападниот дел од земјата.
XS
SM
MD
LG