Достапни линкови

Пакистанскиот премиер ќе присуствува на инаугурацијата на новиот премиер на Индија


Портпаролот на пакистанскиот премиер Наваз Шариф, изјави дека Шариф ќе присуствува на инаугурацијата на именуваниот премиер на Индија, Нарендра Моди. Заедничкиот секретар на канцеларијата на пакистанскиот премиер, на 24 мај потврди дека Шариф ја прифатил поканата да присуствува на церемонијата. Тоа ќе значи дека првпат пакистански премиер присуствува на инаугурацијата на шефот на индиската влада. Шариф веќе испрати писмо до со честитки во врска со неговата победа на последните избори во Индија. Двете земји воделе три војни, бидејќи тие двете станаа независни во 1947 година. Инаугурацијата е закажана за 26 мај.
XS
SM
MD
LG