Достапни линкови

Бајден во Букурешт и Никозија за кризата во Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска во Букурешт на средба со романскиот претседател Трајан Басеску за кризата во Украина. Тој претходно при посетата на американските и романските војници во близина на Букурешт изјави дека веќе никогаш границите во Европа не треба да се менуваат со употреба на сила. По Романија, Бајден патува за Кипар на разговори за решавање на ситуацијата со поделениот остров и неговите врски со Москва. Ова прашање е исклучително чувствително во Никозија, каде што руските тајкуни имаат дебели сметки во Кипарските банки.
XS
SM
MD
LG