Достапни линкови

Романија со најголем три месечен раст во ЕУ


Романија оствари најголем економски раст меѓу државите од Европската унија во првото тримесечје на 2014 година во однос на истиот период лани.

Според денеска објавените податоци на Еуростат, регистрира втор квартал по ред највисок раст на БДП меѓу државите во ЕУ, откако последното тримесечје минатата година земјата регистрира раст на БДП од 5,1 отсто на годишна основа.
XS
SM
MD
LG