Достапни линкови

Консултации за датумот на изборите на Косово


Косовската претседателка Атифете Јахјага
Косовската претседателка Атифете Јахјага денеска ги продолжува консултациите со сите политички партии на Косово што ги почна вчера, за одредување на датумот на одржување на предвремените парламентарни избори. Според партиските предлози, изборите би требало да се одржат на 8 или на 15 јуни. Вчера по двочасовна дебата, со 90 гласови „за“, четири „против“ и три „воздржани“ беше распуштен четвртиот по ред законодавен дом на Косово.
XS
SM
MD
LG