Достапни линкови

Путин добил покана за одбележувањето на Денот Д во Франција


Рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста, во наредниот месец, да присуствува на церемониите во Франција по повод 70-годишнината од Денот Д. Портпаролот на Путин, Дмитриј Пешков изјави денеска дека во Кремљ е стигната покана од Франција и оти е можно Путин да учествува на одбележувањето. На церемониите во Нормандија е најавено присуство на повеќемина западни лидери, меѓу кои и американскиот претседател Барак Обама и британската кралица Елизабета.
XS
SM
MD
LG