Достапни линкови

ДИК: Иванов 353.768, Пендаровски 249.132 гласа


Од преброените гласови од 2.600 избирачки места односно 74,03 отсто од вкупно 3.512 во Македонија и во странство, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов има освоено 353.768 гласови, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 249.132 глас.

Во Македонија денеска се одржа вториот круг од петтите претседателски избори и предвремени парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG