Достапни линкови

ЕУ Источно партнерство - состанок во Прага


Илустрација
Во Прага, денеска и утре, се одржува состанок, посветен на Источното партнерство во Европската Унија. Учествуваат претседателите на Ерменија, Азербејџан, Грузија и Молдавија, како привремениот украински министер за надворешни работи. Белорусија го бојкотира собирот, бидејки претседателот Лукашенко не бил поканет. Европската Унија ја претставуваат Чешка, Австрија, Литванија, Полска и Словачка. Русија остро се противи на Источното партнерство на Европската Унија, а Москва врши притисок врз соседите да и се приклучат на царинската унија, предводена од Русија.
XS
SM
MD
LG