Достапни линкови

Путин ги информирал европските лидери за можна криза со гасот


Рускиот претседател Владимир Путин информирал неколкумина европски лидери дека ситуацијата е критична во врска со долгот на Украина за испорачаниот гас од Русија и за можниот ефект врз гасот кој транзитира за Европа. Според руските медиуми, Путин ги известил дека под итно мора да се најде решение за проблемот. Газпром тврди дека долгот на Украина за гасот веќе достигнал 2,2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG