Достапни линкови

Заеднички воени вежби на Украина и Русија?


Украинскиот привремен претседател Олександар Турчинов
Украинскиот привремен претседател Олександар Турчинов побара од парламентот да одобри воени вежби со Соединетите држави по руската анексија на Крим. Според него, планирани се две воени вежби во текот на оваа лето. До ова барање дојде само неколку часови откако Генералштабот на руските сили соопшти дека под негова контрола се сите 193 воени касарни и згради на Крим кои претходно и припаѓаа на Украина.
XS
SM
MD
LG