Достапни линкови

Активисти на Гринпис влегле во француска нуклеарка


Неколку десетици активисти на Гринпис влегле во нуклеарната централа во североисточна Франција за да покажеле дека таа не било доволно безбедна. Во изјавата се прецизира дека 60 активисти од 14 земји успеале на еден од рекаторите на нуклеарката во Фесенхајм да истакнат банер со порака: „Запрете го ризикот за Европа. Дел од активистите биле приведени од француската полиција. Францускиот претседател Франсоа Оланд вети дека оваа најстара француска нуклеарка ќе ја затвори до 2016 година.
XS
SM
MD
LG