Достапни линкови

Во Оклахома егзекутиран убиец


Американската држава Оклахома го егзекутира 38 годишниот Мајкл Ли Вилсон осуден за бруталното убиство на продавач ссо безбол палка во 1995 година.
Тој е трето лице погубено за истиот напад, сниман камери за надзор во продавницата.
Во 2013 имало 39 егзекуции во девет американски држави. САД и Јапонија се најразвиените земји и демократии кои користат смртна казна.
XS
SM
MD
LG