Достапни линкови

Меркел го објави договорот за големата коалиција


Германската канцеларка Ангела Меркел, на денешната прес конференција во Берлин, го објави коалициониот договор меѓу нејзината Христијанско-демократска унија и Социјал-демократската партија. ,,Германската иднина,, е мотото на големата коалиција, која, според Меркел, ќе се справува со главните прашања на земјата. Мислам дека имаме добри шанси во 2017-та година да кажеме дека луѓето живеат подобро од денес, рече Меркел.
XS
SM
MD
LG