Достапни линкови

Владата издвоила три милиони евра за кампањите против абортус


Владата издвоила три милиони евра за кампањите против абортус
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Невладините ХЕРА и ЕСЕ го презентираа извештајот за влијанието и трошоците на владината медиумска кампања против абортусот „Имаш право на избор, Избери живот“. Според нив, владата за таа намена издвоила 180 милиони денари, при што 63 проценти од оние кои што ја гледале кампањата се согласуваат со пораката која ја испраќа. Невладините повикаа наместо скапи кампањи кои предизвикуваат предрасуди, потребни се конкрени мерки за унапредување на здравјето на жените.

Категории

XS
SM
MD
LG