Достапни линкови

Грузија: Саакашвили помилува екс министер за одбрана


Бачо Акхалаија
Грузискиот претседател на заминување Михаел Саакашвили го помилува поранешниот министер за одбрана Бачо Акхалаија. До ова дојде само по шест дена откако судот во Тбилиси го осуди министерот на скоро четиригодишна казна затвор за употреба на прекумерна сила во справувањето со нередите во еден затвор во 2006 година. Тогаш беа убиени седуммина затвореници.
XS
SM
MD
LG