Достапни линкови

Ховит се сретна со претставници на ЗНМ


Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска се сретна со претставници на Здружението на новинари на Македонија. Новинарите изразија загриженост за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, кој е осуден на казна затвор од 4 и пол години за објавен текст во 2008 година. На средбата, од ЗНМ истакнале дека најдобро времено решение за Кежаровски е да му се даде можност да се брани од слобода додека не заврши судската постапка. Разговарано било и за медиумските закони кои се во последно читање во Собранието. За нив претставниците на ЗНМ сметаат дека најдобро решение е тие да бидат повлечени со цел да се вградат забелешките на Европската комисија.
XS
SM
MD
LG