Достапни линкови

Три години затвор за Слободан Даневски


Џумајлија
Основниот суд во Штип му изрече казна затвор од три години на Слободан Даневски за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување во текот на 2002 и 2003 година, кога бил претседател на Управниот одбор на Агрокомбинатот „Џумајлија“, информираше портпаролот на Основниот суд-Штип, Стојан Михов.
Според Михов за истото кривично дело судска постапка треба да се води и против Зоран Даневски, кој е брат на поранешниот светиниколски градоначалник и за него има барање за екстрадикција. Доколку биде донесен во земјава во штипскиот Основен суд ќе има постапка за истото кривично дело, а може и да му се суди и во негово отсуство.
XS
SM
MD
LG