Достапни линкови

ФБИ ја истражува програмата за културна размена со Русија


Американската агенција за разузнавање ФБИ наводно ја истражува руската програма за културна размена под сомнение дека била користена за регрутација на Американци како разузнавачи. Списанието "Мадр Џонс" пишува дека ФБИ ги испрашува Американците кои учествувале во програмата за размена на директорот на проектот, Јуриј Зајцев. Зајцев го предводи рускиот културен центар во Вашингтон и има дипломатски имунитет. Тој одби да зборува со списанието, но негираше дека сторил нешто лошо во коментари за руските медиуми. Од 2001 година, програмата Росотрудничество испрати околу 130 Американците на платени патувања во Русија. Учесниците се состанаа со високи членови на владејачката партија Обединета Русија, вклучувајќи го и градоначалникот на Москва и гувернерот на Санкт Петербург. Три американски учесници во програмата изјавиле дека ништо сомнително не се случило и тие немале врска со Зајцев пред или по нивните патувања.
XS
SM
MD
LG