Достапни линкови

ХК: Кривична пријава против наредбодавачот на полициската интервенција


Хелсиншкиот комитет во Македонија ќе поднесе кривична пријава против непознат полициски службеник кој ја издал незаконската наредба за спречување на денешниот протест на новинарите. Во соопштението е наведено дека според Законот за јавни собири, јавен собир за мирно изразување мислење или протест може да се одржува на секое место кое е соодветно, освен до здравствени установи, детски градинки и училишта. Според тоа, музеите не се забранети зони, се вели во соопштението и се додава дека правото на јавен собир и слобода на движење се темелни вредности на уставниот поредок. Хелсиншки наведува и дека полицијата употребила непотребна физичка сила против насобраните.
XS
SM
MD
LG