Достапни линкови

Италија - прекината потрагата по мигрантите од потонатиот брод


Италијанските власти ја прекинаа потрагата по тела на луѓето кои беа на бродот кој потона во четвртокот. Бродот пренесуваше околу 500 илегални мигранти . Шефот на финансиската полиција мајорот Леонардо Ричи денеска изјави дека временските услови не дозволуваат нуркачите да продолжат со потрагата по луѓе. Само 155 луѓе ја преживеаја несреќата, 111 тела беа пронајдени, а повеќе од 200 луѓе се уште се водат за исчезнати.
XS
SM
MD
LG