Достапни линкови

САД за малку ќе станеле жртва на сопствена атомска бомба во 1961


Илустрација.
Британскиот весник Гардијан вчера објави неодамна декласифицирани американски документи кои покажуваат дека американска хидрогенска бомба за малку ќе експлодирала во Северна Каролина во 1961 година. Документите покажуваат дека бомбата паднала од авион-бомбардер Б-52 кој се распаднал во лет. Инспекторите утврдиле дека биле активирани три од четирите безбедносни прекинувачи биле активирани и оти меѓу САД и катастрофа стоел еден, едноставен нисконапонски прекинувач. Бомбата била 260 пати помоќна од онаа фрлена врз Нагасаки во Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG