Достапни линкови

Техеран подготвен да „гради доверба“ со САД


Иранскиот министер за надворешни работи изјави оти неговата земја е подготвена да „изгради доверба“ со САД околу прашањето на спорната нуклерна програма на Иран. Изјавата е дадена еден ден по информацијата дека иранскиот и американскит претседател размениле писма. Ова ги поттикна и шпекулациите за можна средна межу Рохани и Обама на маргините на Генералнотот собрание на ООН што би била прва средба меѓу американски и ирански претседател од 1977 година наваму.
XS
SM
MD
LG