Достапни линкови

Авганистанско - пакистански разговори во Исламабад


Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи денеска пристигна во Исламабад на разговори со новиот пакистански премиер, Наваз Шариф.
Се очекува Карзаи да побара од Исламабад да ги употреби своите влијанија и контакти со Талибанците за да ги донесе до мировни преговори во Кабул.
Исто така се очекува тој да побара ослободување на талибанските команданти кои Пакистан ги држи но Кабул ги гледа како потенцијални партнери во преговорите.
XS
SM
MD
LG