Достапни линкови

Индија: уапсени сите петмина осомничени за силувањето во Мумбаи


Индиската полиција соопшти дека сите петмина осомничени за силување на фоторепортерката во Мумбаи се уапсени. Петтиот осомничен е најден во Њу Делхи откако полицијата претходно останатите четворица ги најде и уапси во Мумбаи. Лицата се осомничени дека во неколку наврати ја силувале 22-годишната жена додека нејзиниот машки придружник го врзале и тепале. Жената е хоспитализирана со повеќе повреди но како што се соопштува е во стабилна состојба. Доколку бидат осудени, обвинетите ќе се соочат со казна затвор од 20 години. Ваквата казна е предвидена со новото заострување на законите откако се случи силувањето на студентка во автобус во декември. Најновиот настан ја поттикна јавната дебата во Индија за безбедноста на индиската жена.
XS
SM
MD
LG