Достапни линкови

Се очекуваат првите резултати од изборите во Зимбабве


Денеска се очекуваат првите резултати од претседателските избори во Зимбавбе одржани вчера , на кои ривали се сегашниот шеф на државата 89 годишниот Роберт Мугабе, кој владее веќе 33 годни, и сегашниот премиер Морган Цвангирај. Мугабе изјави дека ќе ја напушти функцијата ако изгуби на изборите, но постои загриженост во земјата дека Мугабе и неговата партија ќе ги фалсификуваат изборите.
XS
SM
MD
LG