Достапни линкови

Десетици загинати при бомбашки напади во Ирак


Десетици загинати и над двеста ранети се последица на 17 напади со автомобили бомби во Ирак.
Според ирачките власти најмалку 11 автомобили бомби експлодирале во Багдад и една во околината.
Во градовите Кут и Самаја имало по две експлозии, а во Басра една.
Околу 4 илјади луѓе загинаа во верските насилства меѓу шиитите и сунитите и курдите во Ирак оваа година од кои 800 само во јули.
XS
SM
MD
LG