Достапни линкови

Тим на ОН ќе проверува дали во Сирија има хемиско оружје


Двајца високорангирани претставници на Обединетите нации отпатуваа кон Сирија со цел да проверат дали во конфликтот се употребувало хемиско оружје. Шефот на тимот Аке Селстром заедно со Ангела Кане моментално се во Бејрут и за сега не се знае кога ќе пристигнат на конечната дестинација во Дамаск. Нивната посета е по покана на сиријската влада, но тимот се уште не може да влезе во земјата поради несогласувања околу тоа колкав пристап ќе им се даде на претставниците на светската организација.
XS
SM
MD
LG