Достапни линкови

МНР: Самарас не е расположен за фокусиран дијалог


Самарас не покажува расположение за фокусиран и интензивен дијалог за надминување на спорот во рамки на процесот дефиниран во ОН, а вината за блокирањето на Македонија ја префрла на сметка на ЕУ, реагираат од македонското Министерство за надворешни работи по одговорот од грчка страна на дописот на Никола Груевски. Премиерот предложи комисиски разговори на високо ниво со цел решавање на спорот со името. Според извори на „Дневник“, во одговорот што Самарас му го испрати на Груевски пишува дека нема потреба од средби бидејќи Грција не била таа што ги блокира македонските евроинтеграции, туку самата Европска Унија не дозволувала Македонија да оди напред.
XS
SM
MD
LG