Достапни линкови

Сноуден повторно бара азил во Русија


Руските адвокати и активисти за човекови права, кои се сретнаа со Едвард Сноуден на московскиот аеродром, велат дека поранешниот соработник на американските тајни служби побарал одобрување на барањето за азил во Русија. Состанокот се одржа денеска во транзитната зона на аеродромот каде 29 годишниот американец е заглавен поради поништен пасош. Вашингтон бара негова екстрадиција по обвиненија за шпионажа и откривање на детали од тајни планови. Сноуден наводно втор пат бара азил во Русија, откако го повлекол првото барање, поради ставот на рускиот претседател Владимир Путин. Шефот на државата понуди одобрение на барањето, доколку поранешниот разузнавач ги прекине активностите кои се штетни за Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG