Достапни линкови

Обама со пофални зборови за Мендела


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама упати пофалба за моралната храброст на иконата на аперхејдот на Јужна Африка Нелсон Мендела. Обама говорејќи денеска во Преторија за време на прес конференцијата со претседателот Јакоб Зума рече дека триумфот на Мендела во борбата со расната дискриминација била инспирација за светот. Обама ќе се сретне со семејството на 94 годишниот Мендела кој се наоѓа во болница и е во критична состојба.
XS
SM
MD
LG