Достапни линкови

Протест за поддршка на изградбата на црква во центарот на Скопје


Протест за поддршка на изградбата на црква во центарот на Скопје
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Група граѓани денеска протестираа на локацијата каде што се гради Црквата „Св. Елена и Константин“, против, како што велат, намерите на Општина Центар да го измени ДУП-от со што црквата би станала дивоградба. Општина Центар реагира дека протестите ги организира владејачката ВМРО-ДПМНЕ. „Сите акти на Градоначалникот и на Советот се во правец на враќање на законитоста. Претходното раководство на општина Центар носеше одлуки кои беа противуставни и спротивни на интересите на граѓаните“, се вели во реакцијата на Општина Центар.

Категории

XS
SM
MD
LG