Достапни линкови

Попоски на министерска вечера на ЕУ


високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Кетрин Ештон
На покана на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Кетрин Ештон, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на традиционалната работна вечера на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија и земјите кандидати, што се одржа синоќа во Брисел. Најголем дел од дискусиите, како што соопшти Министерството за надворешни работи, биле фокусирани врз ситуацијата во Сирија. Притоа, Попоски ја изразил поддршката на Македонија кон визијата на меѓународната заедница за политичко решение на кризата и ги поздрави повиците за одржување на меѓународна мировна конференција за Сирија.
XS
SM
MD
LG