Достапни линкови

Кинескиот премиер во посета на Индија


Новиот кинески премиер Ли Кечијанг
Новиот кинески премиер Ли Кечијанг денеска ќе ја посети Индија. Двете соседните земји се обидуваат да ги обноват напорите за решавање на граничниот спор и да ги зајакнат економските врски.
Граничниот спор се разгоре во минатиот месец кога Индија ги обвини кинеските сили дека навлегле на нивна територија на Химелаите. Спорот за територијата во регионот Ладах датира од 1950 година. Кина е еден од најзначајните трговски партнери на Индија.
XS
SM
MD
LG