Достапни линкови

Путин предупредува за заканите од Авганистан


Рускиот претседател Владимир Путин
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека земјата мора да ја зголеми безбедноста во јужните региони и да работи со централно азиските сојузници за заштита против заканите од екстремистичкото насилство од Авганистан. Путин на средбата на Безбедносниот совет рече дека НАТО силите се уште не постигнале значаен чекор во борбата против тероризмот и радикалните групи во Авганистан. Русија ја поддржа американската инвазија во Авганистан во 2001 година, но не изрази загриженост за безбедноста по повлекувањето на странските сили на крајот на наредната година.
XS
SM
MD
LG