Достапни линкови

Сунитски министер понуди оствака по судирите во Киркук


Медицинските тимови им помагаат на повредените по судирите во Киркук
Суитскиот министер за дукација Мухамед Тамин ја понуди својата оставка од функцијата по судирите меѓу ирачките безбедносни сили и суниските демонстранти во камп во Хавиџа во близина на Киркук. Најмалку 23 лица загинаа во немирите, а повеќето од нив биле демонстранти.
И двете страни се обвинуваат за тоа кој прв почнал. Сунитите во Ирак со месеци бараат оставка на доминантно шиитската влада на Нури ал Малиќи, обвинувајки ја за репресија врз сунитите.
XS
SM
MD
LG