Достапни линкови

Егзекутирани 7 затвореници во Иран


Седум мажи обвинети за сериозни криминални дела беа денеска обесени во Иран. Новинските агенции јавија дека четворица од нив биле јавно егзекутирани во покраината Шираз, а тројца во затворот во Адел Абад. Тие биле осудени за убиства, вооружени кражби и силување.
Меѓународните организации за човекови права упатија критики до иранските власти за зголемениот број на смртни казни.
XS
SM
MD
LG