Достапни линкови

Неизвесно повлекувањето на курдските бунтовници


Демонстранти држат транспарент со ликот на лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан
Лидерот на прокурдската Партија за мир и демократија Селјахатин Демирташ изјави дека курдските бунтовници се колебаат за повлекувањето од Турција, јави весникот Ватан. Демирташ по средбата со команданти од партијата во Северен Ирак, посочил дека бунтовниците бараат законски гаранции пред да се согласат да се повлечат.
Минатиот месец бунтовниците објавија прекин на огнот по повикот на нивниот лидер Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG