Достапни линкови

Кина загрижена за тензиите на Корејскиот полуостров


Армијата на Северна Кореја
Кина изрази сериозна загриженост за зголемените тензии на Корејскиот полуостров. Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека нивната амбасада во Северна Кореја функционира нормално и побара од властите да се осигураат дека нивните дипломати и граѓани се безбедни.
Во петокот Северна Кореја им препорача на дипломатите да ја напуштат земјата, бидејќи не може да им ја гарантира нивната безбедност.
XS
SM
MD
LG