Достапни линкови

Русија-извозот на оружје пораснал за 12 проценти


Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека продажбата на оружје во минатата година изнесувала 15,2 милијарди долари и забележала раст од 12 проценти во однос на 2011 година. Податоците покажуваа дека руските произведувачи на оружје извезувале оружје и воена опрема во 66 земји и во моментов имаат договори со 76 земји кои вредат 46 милијарди долари.
Тоа според Путин ја прави Русија водечка земја во извозот на оружје. Единствено пред Русија, како што изјави тој се САД.
XS
SM
MD
LG