Достапни линкови

Безбедносните сили распоредени во Кенија по протестите


Новиот претседател на Кенија Ухуру Кенијата
Властите од Кенија распоредиле безбедносните сили во главниот град Најроби и во Кисуму со цел да се соочат со евентуалните немири откако две лица беа убиени на протестите во земјата. Полицијата соопшти дека се уште постои закана за насилства во сиромашните квартови каде младите се обидуваат да протестираат.
Полицијата вчера застрела двајца демонстранти, а 5 беа повредени. Според нив, демонстраните го поддржувале премиерот Ралиа Одинга кој на претседателските избори загуби од Ухуру Кенијата.
XS
SM
MD
LG