Достапни линкови

Рикер верува дека Белград и Приштина може да постигнат договор


Американскиот дипломат задолжен за Западен Балкан, Филип Рикер,
Американскиот дипломат задолжен за Западен Балкан, Филип Рикер, вечерва во Брисел изјави дека верува оти е можно да се постигне договор во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Но, според него, под услов двете страни да бидат конструктивни и насочени на иднината на своите народи. Рикер денеска имаше средба со лидерите на двете земји на кои им порачал дека САД силно го поддржуваат процесот на нормализација меѓу Србија и Косово.
Рикер смета дека со учеството во преговорите двете земји ја прават вистинската работа и неопходно е политичките лидери да имаат конструктивен пристап, да се фокусираат на европската иднина, а не на минатото.
XS
SM
MD
LG